Dasgupta, Rana. Delhi. Stolica ze złota i snu [Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego]

Rok: 2016Gatunek: ReportażKraj nagrody: PolskaTemat: biedaDelhiIndiekapitalizmnierówności społeczne

Sprawdź dostępność w bibliotece!

Szczegóły
Tytuł: Delhi. Stolica ze złota i snu 
Tytuł oryginału: Capital. The Eruption of Delhi
Autor: Rana Dasgupta 
Tłumaczenie 1.: Barbara Kopeć-Umiastowska
Literatura brytyjska - Reportaż
Nagroda: Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego (2016)

Opis:

Po wprowadzeniu otwartej gospodarki rynkowej w Indiach zapanował chaos niszczenia i tworzenia: slumsy i targowiska były burzone, a na ich miejscu wyrastały centra handlowe i apartamentowce, powstawały oszałamiające fortuny, młodzi ludzie robili zawrotne kariery, a luksus był na wyciągnięcie ręki. Ale transformacja dała też początek ogromnym nierównościom społecznym, a przemoc na ulicach osiągnęła niespotykaną dotąd skalę.

Rana Dasgupta pisze o współczesnym Delhi z liryzmem i empatią, wsłuchując się w głosy jego mieszkańców: miliarderów i biurokratów, handlarzy narkotyków i przedsiębiorców, mieszkańców slumsów i pracowników międzynarodowych korporacji. Są pokoleniem na zakręcie, a ich historie składają się na obraz miasta i społeczeństwa pogrążonego w wirze transformacji.

Delhi to intymny literacki portret jednego z najszybciej rozwijających się współcześnie miast, ale to także opowieść o tym, co być może czeka nas wszystkich; to błyskotliwa analiza rozwoju i przyszłości globalnego kapitalizmu.

(Źródło opisu: strona wydawcy)

Fragment:

Siddhartha żywi mieszane uczucia do świata, który zapewnił mu byt materialny. Rzeczywistość wydaje mu się pełna moralnych zagrożeń; fakt, że się dotąd nie ożenił, stanowi tylko część ogólniejszego, niemal monastycznego odosobnienia, w którym tkwi poza pracą. Chociaż od dziesięciu lat z całą energią dorabia się na nowej machinie biznesu, równocześnie bardzo pilnuje, by nie dopuszczać do siebie jej społecznych i duchowych konsekwencji. Nie bierze udziału w licznych imprezach i wyjazdach organizowanych przez młodszych kolegów. Po dekadzie spędzonej w Delhi jego nieufność do kultury tego miasta nie zmniejszyła się ani o włos. Ma nadzieję pewnego dnia wrócić do Kolkaty i znów zamieszkać wśród ludzi o podobnym systemie wartości.

Delhi. Stolica ze złota i snu, Rana Dasgupta

Recenzje:

Bohaterowie tego indyjskiego reportażu są członkami prosperującej burżuazji. Wyjaśnić wypada, że należą do nielicznego odsetku ludności Delhi. Swoją pozycję i pomyślność zawdzięczają swojemu położeniu wyspy na oceanie biedy. Wyjeżdżając w kierunku południowo-wschodnim, ku stanom Uttar Prades i Bihar, spotkamy ponad trzysta milionów ludzi, którzy rocznie zarabiają średnio ok. pięćset dolarów. Są nie tylko biedni, ale nie mają też siły politycznego przebicia. Z dnia na dzień jest tylko gorzej. Postrzegani są jako niekończący się magazyn taniej siły roboczej zarówno dla przemysłu górniczego, jak i wszelkiej innej produkcji.

Magdalena Kurek, gloskultury.pl

Książka ta w sposób niezwykły ukazuje jak na rozwój miasta wpływają poszczególne decyzje polityczne, te zapadające zarówno na szczeblu ogólnopaństwowym jak też lokalnym. Przeniesienie stolicy do Delhi, uzyskanie niepodległości przez Indie, organizacja igrzysk Wspólnoty, wykupywanie siłą gruntów pod nową zabudowę, budowa na południu prywatnego miasta, wyburzenia starej zabudowy. Wszystkie te decyzji zmieniały Delhi, które staje się miastem tyle nowoczesnym co tak kontrastowym, że południowoamerykańskie miasta mogą patrzeć z podziwem, że u nich nie jest jeszcze tak źle.

Adam Gorski, urbnews.pl

 

 Zobacz inne nagrodzone książki w kategorii:

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

 Vulliamy, Ed. Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy [Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego] (2012)

Ameksyka to wstrząsająca historia terroru rozgrywającego się na pograniczu amerykańsko-meksykańskim — w swoistym państwie, które należy zarówno do Stanów Zjednoczonych, jak i Meksyku, a jednocześnie do żadnego z nich — w czasie gdy wojna narkotykowa osiąga tam największe nasilenie. W 2009 roku, po wielu latach pracy korespondenta, Ed Vulliamy ruszył w podróż wzdłuż tej granicy, od wybrzeża Pacyfiku po Zatokę...

 Reszka, Paweł Piotr. Diabeł i tabliczka czekolady [Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego] (2015)

Bohaterowie reportaży Pawła Piotra Reszki to między innymi: sześciokrotny morderca i pięciokrotna zabójczyni, jeden ksiądz, co z dzieci szatana wyganiał, drugi, który nowicjuszkom miłość bożą na leżąco demonstrował. Dalej: nastolatek, który przez sześć lat żył z widmem z internetu, aż je zadźgał nożem. I pan Krzysztof, który nie rozumie, komu ryk jego lwów może przeszkadzać. A także Tadeusz, który odkrył...

 Aleksijewicz, Swietłana. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety [Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, Angelus] (2010, 2011)

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o „pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej”. W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: „Oktiabr” i „Roman-gazieta” i została opublikowana w dwóch wydawnictwach: mińskim Mastackaja Litaratura oraz moskiewskim Sowietskij Pisatiel....

Zobacz inne nagrodzone książki tego autora:

Brak.