Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/macsag/domains/nagrodyliterackie.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 644

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/macsag/domains/nagrodyliterackie.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 661
Fiedorczuk-Cieślak, Natalia. Jak pokochać centra handlowe [Paszport Polityki] - nagrodyliterackie.pl

 Fiedorczuk-Cieślak, Natalia. Jak pokochać centra handlowe [Paszport Polityki]

Rok: 2016Gatunek: PowieśćKraj nagrody: PolskaTemat: centrum handloweciążamacierzyństwomatka

Sprawdź dostępność w bibliotece!

Szczegóły
Tytuł: Jak pokochać centra handlowe 
Autor: Natalia Fiedorczuk-Cieślak 
Literatura polska - Powieść
Nagroda: Paszport Polityki (2016)

Opis:

Depresyjna mieszkanka przedmieść Warszawy. Przedstawicielka pokolenia umów śmieciowych. Bywalczyni supermarketów. Młoda żona i – niedługo – matka. Bohaterka „Jak pokochać centra handlowe” to kobieta, w jakiej przejrzeć może się wielu z nas.

Mimo braku stałego zatrudnienia i prawa do urlopu macierzyńskiego decyduje się na dziecko. I odkrywa, że na to, co przychodzi po porodzie, nikt jej nie przygotował. Tej gigantycznej zmiany trzeba doświadczyć na sobie. Ona jej doświadcza bardzo boleśnie. Macierzyństwo okazuje się wyzwaniem, któremu trudno podołać. Niepojętą konfrontacją z własnym ciałem i kulturowymi nakazami. Rozprawą ze swoim dotychczasowym życiem. Jak można sobie z tym poradzić? Czy głęboka depresja poporodowa to jedyne tabu, z którym trzeba się zmierzyć?

„Prawo jest relatywnie łagodne dla dzieciobójczyń, jednak nie jest dla nich łagodna opinia publiczna. Wyznanie matki niemowlęcia, płaczącego szóstą godzinę przez ząbkowanie lub kolkę, że ma myśli o wyrzuceniu zawiniątka przez okno, wciąż pozostaje w sferze tabu.” - tłumaczy autorka książki. I sama to tabu przełamuje – po raz pierwszy tak dojrzałym literacko, doniosłym głosem. Głosem, którego nie można zapomnieć. „Jak pokochać centra handlowe” to także mocny i realistyczny obraz współczesnej Polski widzianej oczami młodych ludzi wchodzących w dorosłość. To opis polskich przedmieść, codziennej pracy i obowiązków. Działający jak uderzenie pięścią manifest pokolenia prekariatu.

Debiut literacki Natalii Fiedorczuk to opowieść o kobiecym doświadczeniu, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Bezkompromisowa, mądra, do bólu prawdziwa.

(Źródło opisu: strona wydawcy)

Fragment:

Przekroczyłam właśnie automatycznie otwierającą się bramkę, pcham przed sobą duży sklepowy wózek. Jest jesień, okolice drugiej w nocy. Ten model wózka ma tendencję do uciekania w bok. W lewy bok.
W alejce z zabawkami dla dzieci powyżej lat trzech stoi mężczyzna w szarej kurtce typu bałwan. Twarz ma równocześnie bladą i czerwoną, w skupieniu ogląda, przebiera wśród aut, klocków oraz robotów.
Przypatruję mu się dłuższą chwilę i chowam za najbliższy róg. Biorę kilka głębszych oddechów. Próbuję powstrzymać rosnącą w ustach kwaśną kulę mdłości, zwiastujących nadciągający atak płaczu. Jestem w ciąży, moja depresyjna wyobraźnia przekracza znane mi do tej pory standardy. Nie sypiam w nocy. Na leżąco mam silne nudności, które nie kończą się ulgą w postaci wymiotów. Ciągle chce mi się siku i mam kompulsywny przymus sprawdzania, czy na majtkach nie pojawia się krew.

Jak pokochać centra handlowe, Natalia Fiedorczuk-Cieślak

Recenzje:

Debiut Natalii Fiedorczuk jest niezwykły. Ta świetnie napisana książka staje się z jednej strony bezlitosnym obrazem macierzyństwa w dzisiejszej Polsce (nie tylko doświadczenia matki, ale i ojca), a z drugiej – zapisem rozpadu, nieradzenia sobie z życiem. I to już nie dotyczy tylko macierzyństwa, może być doświadczeniem każdego, kiedy świat mu się tak rozsypuje, że jedynym sposobem kontroli jest kompulsywne sprzątanie.

Justyna Sobolewska, polityka.pl

Myślę, że mógłby to być bardzo ciekawy traktat o kobiecej niegotowości do wyznaczanych przez stereotypy ról w sensie bardzo ogólnym, nie tylko w perspektywie udręczonej wyrzutami sumienia matki. Mógłby być to tekst o kobiecym poszukiwaniu wolności, o jej definiowaniu. Przekształca się jednak w coś, co wymienia wszelkie kompulsywne szaleństwa i traumy, dodając do nich odpowiednie definicje. Jeśli nie wychwycone w czasie lektury, na pewno wyraźnie podkreślane w autorskim zakończeniu. Zasadniczy zarzut wobec Natalii Fiedorczuk to wtórność. To książka ważna, a jednocześnie w pewien sposób przezroczysta.

Jarosław Czechowicz, krytycznymokiem.blogspot.com

 

 Zobacz inne nagrodzone książki w kategorii:

Paszport Polityki

 Krajewski, Marek. Cykl o Eberhardzie Mocku [Paszport Polityki] (2005)

Marek Krajewski urodził się w 1966 r. Filolog klasyczny ze specjalnością językoznawstwo łacińskie, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor serii kryminałów połączonych miejscem akcji – odtworzonymi z pietyzmem realiami międzywojennego Wrocławia – i osobą głównego bohatera, radcy kryminalnego Eberharda Mocka. Dotychczas ukazały się: "Śmierć w Breslau", "Koniec świata w Breslau", "Widma w mieście Breslau", "Festung Breslau", "Dżuma w Breslau"....

 Witkowski, Michał. Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej [Paszport Polityki] (2007)

Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej to groteskowa opowieść o losach drobnego cinkciarza i pasera, w której zjadliwa ironia splata się z absurdalnym liryzmem; to barwny obraz świata szemranych interesów i pełnej specyficznego uroku jarmarcznej tandety. Witkowski łączy surrealistyczne wizje z sugestywnym opisem rzeczywistości, tworząc malowniczy portret półświatka, zaludnionego przez cwaniaków, złodziei, cinkciarzy, wytatuowanych Ukraińców i dewizowe prostytutki....

 Shuty, Sławomir. Zwał [Paszport polityki] (2004)

Utrzymana w formie codziennych zapisków opowieść o losach młodego pracownika w dziale obsługi klienta wielkiego zagranicznego banku to namiętny monolog przeciwko światu wielkich korporacji i ludzkim trybikom, przeciwko upokorzeniu i uprzedmiotowieniu. Jej bohaterami są ludzie, którzy stali się towarem na rynku pracy, pionkami w niezrozumiałej grze, oszalałymi uczestnikami wyścigu szczurów, znajdującymi wytchnienie tylko w jałowych weekendowych rozrywkach. To brutalna i...

Zobacz inne nagrodzone książki tego autora:

Brak.