Gracq, Julien. Brzegi Syrtów [Prix Goncourt]

Rok: 1951Gatunek: PowieśćKraj nagrody: FrancjaTemat: mitpowtarzalnośćzagłada

Sprawdź dostępność w bibliotece!

Szczegóły
Tytuł: Brzegi Syrtów 
Tytuł oryginału: Le Rivage des Syrtes
Autor: Julien Gracq 
Tłumaczenie 1.: Adam Wodnicki
Literatura francuska - Powieść
Nagroda: Prix Goncourt (1951)

Opis:

W co wierzyć - pyta autor - gdy człowiek stając twarzą w twarz z losem staje się mimowolnym narzędziem nieuchronnej zagłady tego, czym jest i co kocha? To podstawowy wątek wielkich mitów ludzkości, zbudowanych z nadziei, tęsknoty i trwogi spełnienia. Wpisują się w nie także Brzegi Syrtów - jedno z najważniejszych dzieł literackich XX wieku.

Brzegi Syrtów są powieścią o powtarzalności historycznych cykli: można w niej odczytać echa upadku Cesarstwa Rzymskiego, czy zmierzchu Republiki Weneckiej. Ale to także powieść o granicach możliwości człowieka w oddziaływaniu na bieg przeznaczeń.

(Źródło opisu: strona wydawcy)

Fragment:

Należę do jednej z najstarszych rodzin Orsenny. Lata dzieciństwa, które pamiętam jako lata spokoju, pewności i szczęścia, upłynęły mi między starym pałacem przy ulicy świętego Dominika, a wiejską siedzibą na brzegu Zenty, gdzie spędzaliśmy całe lato (...)

Brzegi Syrtów, Julien Gracq

 

 Zobacz inne nagrodzone książki w kategorii:

Prix Goncourt

 Barbusse, Henri. Ogień. Dziennik pewnego oddziału [Prix Goncourt] (1916)

...

 Jenni, Alexis. Francuska sztuka wojny [Prix Goncourt] (2011)

Gorzki rozrachunek z wojnami kolonialnymi, o których wielu Francuzów wolałoby zapomnieć. Powieść ujawniające bolesne prawdy ukryte pod maską politycznej poprawności i wypisywanych na sztandarach słów wolność, równość i braterstwo. Bohater powieści, zagubiony w życiu młody człowiek, przypadkowo poznaje Victoriena Salagnona, byłego spadochroniarza, weterana francuskich wojen kolonialnych w Indochinach i Algierii. To spotkanie okazuje się dla niego przełomowe, Salagnon uczy go...

 Pergaud, Louis. Od lisa do sroki [Prix Goncourt] (1910)

...

Zobacz inne nagrodzone książki tego autora:

Brak.