Gracq, Julien. Brzegi Syrtów [Prix Goncourt]

Rok: 1951Gatunek: PowieśćKraj nagrody: FrancjaTemat: mitpowtarzalnośćzagłada

Sprawdź dostępność w bibliotece!

Szczegóły
Tytuł: Brzegi Syrtów 
Tytuł oryginału: Le Rivage des Syrtes
Autor: Julien Gracq 
Tłumaczenie 1.: Adam Wodnicki
Literatura francuska - Powieść
Nagroda: Prix Goncourt (1951)

Opis:

W co wierzyć - pyta autor - gdy człowiek stając twarzą w twarz z losem staje się mimowolnym narzędziem nieuchronnej zagłady tego, czym jest i co kocha? To podstawowy wątek wielkich mitów ludzkości, zbudowanych z nadziei, tęsknoty i trwogi spełnienia. Wpisują się w nie także Brzegi Syrtów - jedno z najważniejszych dzieł literackich XX wieku.

Brzegi Syrtów są powieścią o powtarzalności historycznych cykli: można w niej odczytać echa upadku Cesarstwa Rzymskiego, czy zmierzchu Republiki Weneckiej. Ale to także powieść o granicach możliwości człowieka w oddziaływaniu na bieg przeznaczeń.

(Źródło opisu: strona wydawcy)

Fragment:

Należę do jednej z najstarszych rodzin Orsenny. Lata dzieciństwa, które pamiętam jako lata spokoju, pewności i szczęścia, upłynęły mi między starym pałacem przy ulicy świętego Dominika, a wiejską siedzibą na brzegu Zenty, gdzie spędzaliśmy całe lato (...)

Brzegi Syrtów, Julien Gracq

 

 Zobacz inne nagrodzone książki w kategorii:

Prix Goncourt

 Navarre, Yves. Lunapark [Prix Goncourt] (1980)

Yves Navarre (ur. 1940), poczytny pisarz i dramaturg francuski, znany jest polskim czytelnikom z powieści "Serce w potrzasku". Za "Lunapark" otrzymał w roku 1980 nagrodę Goncourtów, a niektórzy krytycy francuscy porównują ten utwór do powieści Mauriaka. Wielowątkowa fabuła "Lunaparku" umożliwiła autorowi sportretowanie interesującego w swej różnorodności środowiska wielkiej burżuazji i paryskiego świata teatralnego....

 Barbusse, Henri. Ogień. Dziennik pewnego oddziału [Prix Goncourt] (1916)

...

 Marceau, Félicien. Creezy [Prix Goncourt] (1969)

Historia miłości pięknej modelki Creezy i deputowanego z Marlon nie tylko zdobyła sobie liczne grono czytelników, ale też została przyjęta z dużym uznaniem przez krytyków francuskich. "Powiedzieć, że podoba mi się »Creezy«, to za mało. Uważam ją za arcydzieło" - pisze Christine De Rivoyre. A Claude Mauriac: "To pierwsza powieść o miłości nowych czasów"....

Zobacz inne nagrodzone książki tego autora:

Brak.