Kozioł, Urszula. Klangor [Nagroda Literacka m. st. Warszawy / poezja]

Rok: 2015Gatunek: PoezjaKraj nagrody: PolskaTemat: trenżałoba

Sprawdź dostępność w bibliotece!

Szczegóły
Tytuł: Klangor 
Autor: Urszula Kozioł 
Literatura polska - Poezja
Nagroda: Nagroda Literacka m. st. Warszawy (2015)

Opis:

Dramatyczne treny po śmierci Ukochanego. Gwałtowna dotkliwość tej autorefleksji. Mistrzowska liryka, ukazująca słowa i wiersze jako najistotniejsze elementy wiążące podmiot liryczny utworów z żywiołem życia, ze światem, tak teraz niepełnym, okaleczonym, ubywającym.

(Źródło opisu: strona wydawcy)

Recenzje:

W „Klangorze" panuje poetyka trenu, duch elegii, klimat pożegnania. Czas tej poezji to czas odchodzenia, żałoby, samotności. „Odurzona światłem tego świata/ odchodzę" – mówi poetka w wierszu „Wygaszanie" i słowo „odchodzę" powtarza jeszcze wielokrotnie, „jestem już z innej planety/ już nie stąd" – konstatuje w cyklu „Bez vis-à-vis", a w jego finale dodaje: „nie macie pojęcia jak to jest/ kiedy nagle zostajesz sam i niczyj".

rp.pl

Klangor jest wyrazem wielkiej tęsknoty i żalu za utraconym ukochanym. Znajdziemy w tym tomie bardzo duży ładunek smutku, który niegdyś nieobecny (przynajmniej pozornie) dzisiaj stanowi jedyną rzeczywistość, w której egzystuje kobieta wypowiadająca się w wierszach. Klangor jest pojęciem z kategorii ornitologicznej, oznacza głośny, jednostajny, wielokrotnie powtarzany dźwięk wydawany przez lecące ptactwo. Skąd taki tytuł? Być może jest to zabieg animizacji –uczucia żalu lecą razem, w stadzie jak ptaki, ich głośny klekot roznosi się echem w pamięci zranionej kobiety.

Rafał Siemko, noircafe.pl

 

 Zobacz inne nagrodzone książki w kategorii:

Nagroda Literacka m. st. Warszawy

 Stasiuk, Andrzej. Wschód [Nagroda Literacka m.st. Warszawy / proza] (2015)

...

 Kulmowa, Joanna. Kulmowa Dzieciom [Nagroda Literacka m. st. Warszawy / literatura dla dzieci i młodzieży] (2008)

Przedstawiamy Państwu obszerny zbiór bajek w postaci rymowanek. Są to historie niezwykłe, nowoczesne, można by rzec niekonwencjonalne. Autorka odwołuje się do przedmiotów istniejących w rzeczywistości, ale zamienia je w elementy świata bajkowego. Nie istnieje już zagar ale zegaron, nie ma kołdry ale jest kołderlia, itp. Rzeczy matwe ożywają i zaczynają zachowywać się jak ludzie. Wiersze podzielone są następujące kategorie: -...

 Dąbrowski, Tadeusz. Pomiędzy [Nagroda Literacka m. st. Warszawy / poezja] (2014)

"Pomiędzy" to szósta, a trzecia ogłoszona przez Wydawnictwo a5, książka poetycka Tadeusza Dąbrowskiego, laureata Nagrody Kościelskich, jednego z najważniejszych przedstawicieli współczesnej polskiej poezji, szeroko publikowanego także poza krajem. Jego nowy zbiór wierszy jest wędrówką po miejscach i ludziach, a zarazem w głąb siebie – w poszukiwaniu własnej tożsamości. W jednym z wywiadów autor Te Deum zauważa: „W moim przypadku poezja...

Zobacz inne nagrodzone książki tego autora:

Brak.