Kozioł, Urszula. Klangor [Nagroda Literacka m. st. Warszawy / poezja]

Rok: 2015Gatunek: PoezjaKraj nagrody: PolskaTemat: trenżałoba

Sprawdź dostępność w bibliotece!

Szczegóły
Tytuł: Klangor 
Autor: Urszula Kozioł 
Literatura polska - Poezja
Nagroda: Nagroda Literacka m. st. Warszawy (2015)

Opis:

Dramatyczne treny po śmierci Ukochanego. Gwałtowna dotkliwość tej autorefleksji. Mistrzowska liryka, ukazująca słowa i wiersze jako najistotniejsze elementy wiążące podmiot liryczny utworów z żywiołem życia, ze światem, tak teraz niepełnym, okaleczonym, ubywającym.

(Źródło opisu: strona wydawcy)

Recenzje:

W „Klangorze" panuje poetyka trenu, duch elegii, klimat pożegnania. Czas tej poezji to czas odchodzenia, żałoby, samotności. „Odurzona światłem tego świata/ odchodzę" – mówi poetka w wierszu „Wygaszanie" i słowo „odchodzę" powtarza jeszcze wielokrotnie, „jestem już z innej planety/ już nie stąd" – konstatuje w cyklu „Bez vis-à-vis", a w jego finale dodaje: „nie macie pojęcia jak to jest/ kiedy nagle zostajesz sam i niczyj".

rp.pl

Klangor jest wyrazem wielkiej tęsknoty i żalu za utraconym ukochanym. Znajdziemy w tym tomie bardzo duży ładunek smutku, który niegdyś nieobecny (przynajmniej pozornie) dzisiaj stanowi jedyną rzeczywistość, w której egzystuje kobieta wypowiadająca się w wierszach. Klangor jest pojęciem z kategorii ornitologicznej, oznacza głośny, jednostajny, wielokrotnie powtarzany dźwięk wydawany przez lecące ptactwo. Skąd taki tytuł? Być może jest to zabieg animizacji –uczucia żalu lecą razem, w stadzie jak ptaki, ich głośny klekot roznosi się echem w pamięci zranionej kobiety.

Rafał Siemko, noircafe.pl

 

 Zobacz inne nagrodzone książki w kategorii:

Nagroda Literacka m. st. Warszawy

 Pawłowski, Tomasz i Zieliński, Jarosław. Żoliborz. Przewodnik historyczny [Nagroda Literacka m. st. Warszawy / edycja warszawska] (2008)

Nazwa "Żoliborz" budzi w każdym jakieś skojarzenia, najczęściej łącząc się w świadomości z określeniem "zielony" albo "inteligencki". Dla jednych to tradycje przedwojennej spółdzielczości mieszkaniowej i piękno architektury, dla innych heroizm powstania warszawskiego, dla jeszcze innych to przede wszystkim "Solidarność", ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jacek Kuroń. Świadczy to o materialnym i moralnym bogactwie dziejowej spuścizny dzielnicy, a jednocześnie o pewnej historycznej...

 Matywiecki, Piotr. Którędy na zawsze [Nagroda Literacka m.st. Warszawy / poezja] (2016)

Najbardziej osobisty, najdojrzalszy i najpełniejszy tom poetycki Piotra Matywieckiego. Kilkadziesiąt wierszy układa się w poetycko-filozoficzny przekaz o historii, egzystencji i podstawowych pytaniach, które człowiek z wiekiem stawia w coraz bardziej surowy i niewygodny sposób. Celne pytania, bezkompromisowość i niezwykła umiejętność przekuwania historycznego i egzystencjalnego konkretu w uniwersalne, filozoficzne tropy czynią z tej poezji nie lada inspirującą lekturę. Przywoływane osobiste doświadczenie:...

 Markowska, Elżbieta i Naliwajek-Mazurek, Katarzyna. Okupacyjne losy muzyków. Warszawa 1939-1945 [Nagroda Literacka m. st. Warszawy / edycja warszawska] (2015)

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego przedstawia publikację, która jest próbą naszkicowania zbiorowego portretu warszawskiego środowiska muzycznego w czasie II wojny światowej. Muzycy z pokolenia Lutosławskiego studiowali i wchodzili w dorosłe życie w wolnej Polsce. Wielkim autorytetem dla młodych artystów i kompozytorów w okresie międzywojennym był Karol Szymanowski, który na krótko podjął się kierowania Warszawskim Konserwatorium. Szanse na rozwijanie talentów, kontynuowanie studiów...

Zobacz inne nagrodzone książki tego autora:

Brak.