Kwiatkowski, Marek. Gawędy warszawskie [Nagroda Literacka m. st. Warszawy / edycja warszawska]

Rok: 2009Gatunek: EsejKraj nagrody: PolskaTemat: Warszawa

Sprawdź dostępność w bibliotece!

Szczegóły
Tytuł: Gawędy warszawskie 
Autor: Marek Kwiatkowski 
Literatura polska - Esej
Nagroda: Nagroda Literacka m. st. Warszawy (2009)

Opis:

Warszawa lat trzydziestych XX wieku była miastem z pogranicza przeszłości i nowoczesności. Jeszcze świeciły w niej latarnie gazowe, a po kocich łbach jeździły dorożki, wozy towarowe ciągnięte przez perszerony, w większych ulicach hałasowały tramwaje. W tę przeszłość wjeżdżały automobile, sygnalizując swoją obecność dźwiękiem trąbek. Chodniki wypełniał tłum przechodniów, obok ludzi ubranych bogato widziało się kobiety w chustach na głowie, mężczyzn w czapkach maciejówkach, brodatych żydów w chałatach.
Architektura Warszawy tamtych lat prezentowała się imponująco. Profesor Marek Kwiatkowski, były dyrektor Łazienek Królewskich i znakomity varsavianista, poznawał miasto już jako mało chłopiec, chodząc na spacery z rodziną. Dzisiaj swoją imponującą wiedzą dzieli się z czytelnikiem, zabierając go na spacer po nieistniejących już zakątkach i ulicach, opowiadając historie domów ukryte w archiwaliach i historie mieszkających w nich ludzi. Jego gawędy o Warszawie to piękna rekonstrukcja dawnej Warszawy, jej ulic, placów i budynków, po których pozostał ślad jedynie na fotografii lub rysunku.

(Źródło opisu: strona wydawcy)

Fragment:

OGRÓD PAMIĘCI

Kiedy Łazienki z prywatnego ustronia króla stawały się miejscem coraz bardziej publicznym, Stanisław August do wystawionych tu rzeźb różnych postaci zaczął dołączać wizerunki bohaterów rodzimych. W najbardziej reprezentacyjnym miejscu ogrodu stanął pomnik Jana III Sobieskiego, a w rotundzie pałacu Na Wyspie – posągi czterech władców Polski: Kazimierza Wielkiego, Zygmunta I, Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Na koronie Amfiteatru obok dramatopisarzy świata król polecił umieścić rzeźby przedstawiające Trembeckiego i Niemcewicza. Był to wymowny ukłon w stronę współczesnych mu twórców, dowodzący ważkości literatury polskiej za czasów stanisławowskich.

Gawędy warszawskie, Marek Kwiatkowski

 

 Zobacz inne nagrodzone książki w kategorii:

Nagroda Literacka m. st. Warszawy

 Karasek, Krzysztof. Dziennik rozbitka [Nagroda Literacka m. st. Warszawy / poezja] (2013)

...

 Mikołajewski, Jarosław. Zbite szklanki [Nagroda Literacka m.st. Warszawy / poezja] (2011)

Po ukazaniu się jego debiutanckiego tomu Zbigniew Herbert napisał: „Wiersze Pana znalazły w moich oczach nie tylko uznanie, ale [we mnie] prawdziwego amatora Pana poezji. Co mnie w nich uderza, to prostota, którą osiąga się zwykle po długich latach błądzenia, niemal przed śmiercią. Tu pewne niebezpieczeństwo zbytniej dosłowności, ale Pan tego – wiedziony przez naszego bożka Apolla – szczęśliwie unika...”...

 Kicińska, Magdalena. Pani Stefa [Nagroda Literacka m.st. Warszawy / edycja warszawska] (2016)

2 czerwca 1886 roku do księgi metrykalnej wpisane zostaje „niemowlęcie płci żeńskiej” urodzone w Warszawie 26 maja. „Opóźnienie sporządzenia aktu nastąpiło wskutek niedbalstwa rodziców”. Już ustalenie jej pochodzenia okazało się ogromnym wyzwaniem. W historii jej rodziny więcej jest znaków zapytania niż faktów. Nie wiadomo nawet, od kiedy rodzina zaczęła używać nazwiska Wilczyńscy. Jej warszawskie adresy: Świętojerska 16, Franciszkańska 2, Krochmalna...

Zobacz inne nagrodzone książki tego autora:

Brak.