Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/macsag/domains/nagrodyliterackie.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 644

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/macsag/domains/nagrodyliterackie.pl/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 661
Nguyen, Viet Thanh. Sympatyk [Pulitzer Prize] - nagrodyliterackie.pl

 Nguyen, Viet Thanh. Sympatyk [Pulitzer Prize]

Rok: 2016Gatunek: PowieśćKraj nagrody: USATemat: imigranciStany ZjednoczoneWietnam

Sprawdź dostępność w bibliotece!

Szczegóły
Tytuł: Sympatyk 
Tytuł oryginału: The Sympathizer
Autor: Viet Thanh Nguyen 
Literatura amerykańska - Powieść
Nagroda: Pulitzer Prize (2016)

Opis:

Kwiecień 1975, ogarnięty chaosem Sajgon, ostatnie chwile przed wkroczeniem oddziałów Północy. Generał armii południowowietnamskiej popija whisky w swojej willi i z pomocą zaufanego kapitana sporządza listę tych, którym będzie dane wejść na pokład ostatniego samolotu odlatującego z kraju. Generał i jego rodacy zaczynają nowe życie w Los Angeles, nie zdając sobie sprawy, że są obserwowani: kapitan, narrator opowieści, okazuje się podwójnym agentem. „Jestem szpiegiem, śpiochem, kretem, człowiekiem o dwóch twarzach” – Sympatyk, jak sam o sobie mówi, jest synem Wietnamki i Francuza; po ukończeniu amerykańskiego uniwersytetu wrócił do Wietnamu, by walczyć za sprawę komunizmu. Jeszcze długo po upadku Sajgonu będzie donosić swoim mocodawcom z Wietkongu o każdym ruchu generała. Kiedy jednak jego lojalność zostanie zakwestionowana, zrobi coś, co będzie go prześladować do końca życia.

W powieści znajduje odbicie wiele osobistych przeżyć Nguyena. Autor, urodzony w 1971 roku w Wietnamie, w 1975 roku znalazł się w Stanach Zjednoczonych jako uchodźca, wcześniej przebywszy prawie 200 kilometrów, by z matką i bratem dostać się do najbliższego portu. Podobnie jak bohaterowie powieści, Nguyen i jego bliscy osiedlili się w Kalifornii. Tworząc postać głównego bohatera, czerpał z doświadczeń dorastającego w Ameryce uchodźcy. Komitet nagrody Pulitzera określił „Sympatyka” jako „złożoną historię imigranta, opowiedzianą gorzkim, konfesyjnym tonem człowieka o dwóch umysłach, mającego dwie ojczyzny: Wietnam i Stany Zjednoczone.

(Źródło opisu: strona wydawcy)

Recenzje:

Dzieje zaangażowanego politycznie Wietnamczyka, w nomen omen wrogim kraju to ożywczy głos mniejszości i unikatowa perspektywa literacka, ale docenić mogą ją jedynie ci, którzy dostrzegą tragiczny konflikt wewnętrzny bohatera, jego rozdwojenie i rozdarcie.

Olga Kowalska, wielkibuk.com

 

 Zobacz inne nagrodzone książki w kategorii:

Pulitzer Prize

Zobacz inne nagrodzone książki tego autora:

Brak.