Rosiak, Dariusz. Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan [Nagroda im. Beaty Pawlak]

Rok: 2016Gatunek: ReportażKraj nagrody: PolskaTemat: Bliski WschódchrześcijaństwoimigranciSzwecjauchodźcy

Sprawdź dostępność w bibliotece!

Szczegóły
Tytuł: Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan 
Autor: Dariusz Rosiak 
Literatura polska - Reportaż
Nagroda: Nagroda im. Beaty Pawlak (2016)

Opis:

„Tysiące wschodnich chrześcijan giną dziś z rąk fanatyków muzułmańskich, setki tysięcy uciekają z miejsc, w których ich przodkowie mieszkali przez stulecia. Są zastraszani, wysiedlani z rodzinnych stron, a my przyglądamy się bezczynnie, jak wysycha źródło, z którego wybiła nasza kultura. Oglądamy w telewizji albo na YouTube zbrodnie Państwa Islamskiego i co najwyżej organizujemy zbiórki charytatywne – jak zwykle, gdy chcemy zagłuszyć sumienie.

Nie chciałem dorzucać na tę tacę ani uprawiać salonowej moralistyki. Wolałem wyruszyć w podróż, spróbować opisać
świat, który być może się kończy, złożyć hołd jego mieszkańcom.
Czymże ma być prawdziwa podróż, jeśli nie wyrazem szacunku
dla ludzi i ich historii, adoracją miejsc i rzeczy?” – pisze we wstępie Dariusz Rosiak, znakomity dziennikarz i reporter, autor książki.

Chrześcijaństwo powstało na Wschodzie, ale dziś, w czasach konfliktu z Państwem Islamskim, życie chrześcijan w tym rejonie stało się niemożliwe. Dariusz Rosiak ruszył śladem wschodnich chrześcijan. Pojechał tam, skąd pochodzą, i tam, dokąd uciekają. Do Turcji, Iraku, Libanu, Egiptu, Izraela, do Syryjczyków mieszkających w Szwecji.

To historia, która toczy się na naszych oczach, i nikt nie wie, jak się skończy. To historia wielkiej, liczącej ponad dwa tysiące lat kultury, ale i śmierci, rzezi, prześladowań, opowiadana przez zwykłych ludzi.

(Źródło opisu: strona wydawcy)

Recenzje:

„Ziarno i krew” to także opowieść o winie i karze, która spada na Europejczyków. Stare, drapieżne imperia przez wieki rozdrapywały Bliski Wschód. Tworzyły sztuczne podziały, tak społeczne, jak i geograficzne. Choćby na terenach dzisiejszego Libanu Brytyjczycy popierali Druzów, a Francuzi starali uczynić swoją forpocztą Maronitów (w europejskich podręcznikach do nauki historii za wiele na ten temat nie przeczytamy). Efekt – polityzacja i radykalizacja tożsamości etniczno-religijnych, pogłębiający się kryzys państwowości.

Błażej Popławski, kulturaliberalna.pl

Dariusz Rosiak odbył podróż do źródeł chrześcijaństwa i odkrył, że te źródła zaczynają wysychać. Odwiedził Turcję, Kurdystan, Liban, Egipt, Izrael, Zachodni Brzeg i... Szwecję. We wszystkich tych miejscach spotkał chrześcijan, którzy opowiedzieli mu, jak żyje się z chrześcijańskim brzemieniem.

Rafał Hetman, czytamrecenzuje.pl

 

 Zobacz inne nagrodzone książki w kategorii:

Nagroda im. Beaty Pawlak

 Smoleński, Paweł. Izrael już nie frunie [Nagroda im. Beaty Pawlak] (2006)

Pasjonująca opowieść o państwie Izrael. W dwudziestu kilku znakomitych reportażach Paweł Smoleński prowadzi nas po zaułkach izraelskich miast, po miasteczkach i kibucach, po plażach, knajpach i świątyniach. Wszędzie gdzie się da, w salonach i na bazarach, rozmawia z ludźmi. Słucha ich opowieści. I pisze: o Fatimie i innych kobietach ze stowarzyszenia Sziruk jadących z misją do kobiet izraelskich, o życiu...

 Cegielski, Max. Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu [Nagroda im. Beaty Pawlak] (2009)

Zgłębiając Orient, Max Cegielski tym razem pojawia się u jego bram – w Stambule. Jest to miasto wyjątkowe: było stolicą dwóch wielkich imperiów, centrum cywilizacji świata chrześcijaństwa wschodniego i islamu oraz wielokulturowym tyglem, w którym przez wieki współżyli Turcy, Ormianie, Grecy, Żydzi i Romowie. Cegielski w prastarych murach i kamienicach odnajduje zupełnie nową treść – widzi dynamicznie rozwijające się centrum...

 Szabłowski, Witold. Zabójca z miasta moreli [Nagroda im. Beaty Pawlak] (2011)

Zabójca z miasta moreli to wielowątkowa opowieść o Turcji rozdartej między Wschodem a Zachodem, islamem a islamofobią, przesiąkniętej konserwatyzmem i ponowoczesnością, tęsknotą za Europą i eurosceptycyzmem. W każdym z reportaży Szabłowskiego ważą się czyjeś losy, każdy bohater ma okazję przemówić pełnym głosem, opowiedzieć swoją historię, nierzadko zadziwiony własną odwagą, którą wyzwolił w nim polski reporter. Imigranci z Afryki, młode dziewczyny...

Zobacz inne nagrodzone książki tego autora:

Brak.