Rymkiewicz, Jarosław Marek. Zachód słońca w Milanówku [Nike]

Rok: 2003Gatunek: PoezjaKraj nagrody: PolskaTemat: filozofiakotyMilanówekogród

Sprawdź dostępność w bibliotece!

Szczegóły
Tytuł: Zachód słońca w Milanówku 
Autor: Jarosław Marek Rymkiewicz 
Literatura polska - Poezja
Nagroda: Nike (2003)

Opis:

Bohaterami wierszy Rymkiewicza są gawrony, jeże, kilka kotów, chociaż chodzi tu oczywiście o znacznie więcej niż tylko o mieszkańców ogrodu w tytułowym podwarszawskim Milanówku, miasteczku, w którym mieszka poeta.

Rymkiewicz pięknie zderza wysokie z niskim, w tym bodaj tkwi największy urok i tajemnica jego wierszy. Dziwi się śmieciom, zgniłym liściom, dziurze w płocie i te najprostsze zdziwienia prowadzą go do zachwytu nad porządkiem całego świata. "Ja widzę w płocie wielką dziurę/ O tam w istnienia samym środku" - pisze w wierszu "Skośny deszczyk w połowie sierpnia".

Wiersze Rymkiewicza, proste, skromne, tradycyjnie rymowane, bywają mroczne i smutne, przypominają tradycję leśmianowską, której Rymkiewicz jest znawcą. "Ciemność poezji nie jest pomysłem poetów, to jest coś, co jest jej rdzeniem - powiada poeta. (...) I wchodząc w tę ciemność - wchodzimy też w najgłębsze warstwy naszego tutejszego istnienia". Ale jednocześnie, jak pisał Adam Wiedemann w "Tygodniku Powszechnym", ta książka "jest tomikiem zdrowym, żywym, wesołym i pełnym werwy, mimo że snują się po nim młodopolskie upiory i romantyczne mogiły"

(Źródło opisu: strona organizatora)

Fragment:

W maju bzy kwitną trochę oszalałe
I szerszeń huczy w onirycznym locie
Bladoróżowe fioletowe białe
Zwisają kiście przy dziurawym płocie

Szerszeń o bycie ma sekretną wiedzę
Lecz coś innego wie bez fioletowy
Ja się nad wierszem niepotrzebnie biedzę
Więcej już nic mi nie przyjdzie do głowy

Zachód słońca w Milanówku, Jarosław Marek Rymkiewicz

Recenzje:

W tym sensie smutne Rymkiewiczowskie opowieści o martwych jeżach, robakach albo rudych kotach są opowieścią o czasie, o umieraniu i o Kimś, kto całym tym niepojętym bytem, nawet w jego najbardziej nikczemnych formach, kieruje. Można nawet powiedzieć, że Rymkiewicz uprawia teologię martwego jeża, teologię kota żółtego.

Marek Radziwon, wyborcza.pl

 

 Zobacz inne nagrodzone książki w kategorii:

Nike

 Tkaczyszyn-Dycki, Eugeniusz. Piosenka o zależnościach i uzależnieniach [Nike, Nagroda Literacka Gdynia / poezja] (2009, 2009)

Nowy tom poetycki autora tomów "Kamień pełen pokarmu", "Dzieje rodzin polskich", laureata Nagrody Literackiej "Gdynia". Wiele tych samych fraz i wierszy, to dla Dyckiego charakterystyczne, wraca w rozmaitych wariantach i próbach. Powiada się nawet, że poeta pisze nieustannie jeden wiersz, że kolejne tomy poetyckie są w rzeczywistości ciągami dalszymi jednej opowieści: "Powracanie tych samych fraz nie czyni przesłania wierszy wyraźniejszymi...

 Myśliwski, Wiesław. Widnokrąg [Nike] (1997)

Prowincjonalny świat oglądany oczyma dorastającego chłopca zaludniają pełnokrwiste, wielowymiarowe postaci – dziadków, wujów, rodziców....

 Modzelewski, Karol. Zajeździmy kobyłę historii: wyznania poobijanego jeźdźca [Nike] (2014)

Wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej. Książka ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną. Opowiedziana z troską o szczegóły historyczne ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu „Solidarności” i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, zwraca...

Zobacz inne nagrodzone książki tego autora:

Brak.